Ja çfarё kёrkojnё Merkel dhe Hollande

Gjermania dhe Franca kёrkojnё nga samiti i BE-sё nё Bratislavё njё plan tё qartё pёr tё ardhmen e unionit. Pikёrёndesё duhet tё jetё siguria. Nё sfondin e krizёs tё dy politkanёt tregohen tё vendosur.

Si do tё vazhdohet me BE-nё pas Brexit me kёtё ҁёshtje do tё merren tё 27 krerёt e shteteve dhe tё qeverive tё vendeve tё BE-sё tё premten (16.09) nё Bratislavё pa Britaninё e Madhe. Nё vigjilje tё kёtij takimi ndёrkaq nё kryeqytetet europiane ka pasur shkёmbime intensive dhe ёshtё biseduar pёr shumё ide. Pak para takimit kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez François Hollande kordinuan qendrimet. Rezultati ёshtё njё “Agjendё e Bratislavёs”, e cila duhet diskutuar nё kryeqytetin sllovak. Prioritetet Merkel dhe Hollande i vendosёn tek temat siguri, mirёqenie dhe vera europiane.

Merkel pёr veprim mё tё shpejtё

Agjenda duhet tё pёrfshijё shpresat dhe dёshirat e njerёzve, por njёkohёsisht duhet tё jetё realiste. “Nё fund qytetaret dhe qytetarёt binden prej veprave “, tha Merkel pas takimit nё pallatin Élysée nё Paris. Europa ndodhet nё njё “ҁast shumё vendimtar”. Kancelarja shtoi, se Europa e sheh veten tё konfrontar me kёrcёnimin nga terrorizmi dhe me sfidёn e migracionit. “Ndaj kёsaj ҁёshtjeje ne duhet tё japim njё pёrgjigje, ne duhet tё jemi nё gjendje tё mbrojmё kufijtё tanё tё jashtёm dhe duhet tё japim sё bashku njё pёrgjigje”, theksoi ajo. Ekziston vullneti pёr tё punuar mё shpejt dhe pёr ta zbatuar shpejt kёtё nismё.

Hollande duke iu referuar vendimit tё Britanisё sё Madhe pёr Brexit tha, se mund tё kemi tё bёjmё me njё krizё ekzistenciale tё Europёs. “Ne i njohim sfidat. Ne e dimё, se ҁfarё rrezikohet.” Lidhur me konceptin e sigurisё ai tha: “Ne duhet t’i mbrojmё europianёt.”

Samiti i posaҁёm nё Bratislavё zhvillohet pa praninё e kryeministres britanike Theresa May. Edhe nёse Britania e Madhe ende nuk e ka paraqitur zyrtarisht kёrkesёn pёr dalje nga unioni, kryetarёt e shteteve dhe tё everive duan tё vendosin piketat pёr njё orientim tё ri tё BE-sё me 27 anёtarё.

Deutsche Welle


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu