Rusia fillon sulmin masiv kundër ISIS-it, me luftanije dhe aeroplanë luftarak (FOTO/VIDEO)

Një luftanije gjigante ruse ka lansuar “sulm masiv” në Aleppo, njofton Moska zyrtare, raporton Mirror.

Aeroplanmbajtësja “Admirali Kuznetsov” ka filluar operacionet luftarake në qytetin e shkatërruar nga lufta, pasi javën e kaluar ka mbërritur në brigjet siriane, transmeton Telegrafi.

Ministri i rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka konfirmuar lajmin se kanë filluar sulmet e ashpra që sipas tij do të fshijnë nga faqja e dheut organizatën terroriste ISIS.

“Sot, kemi një operacion të madh ushtarak, duke lansuar raketa në drejtim të pozicioneve të ISIS-it dhe frontit Al-Nusra në Idlib dhe Homs. Kjo është hera e parë në historinë e marinës ruse që luftanija ‘Admirali Kuznetsov’ është futur në përdorim në një operacion ushtarak”, ka deklaruar Shoigu. /Telegrafi/

2-134

3-108-780x439

4-86

5-73

6-57

7-48

8-45

9-37

10-31-780x439

11-40

12-23

13-20

14-15

17-8


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu