Sezoni i ngrohjes rritë ndotjen e ajrit në Maqedoni

Me uljen e temperaturave dhe fillimin e sezonit për ngrohje, rritet edhe ndotja e ajrit, pra rriten grimcat kancerogjene që i thithim, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Këtë mëngjes, të gjithë stacionet matëse të Ministrisë së ambientit jetësor dhe planifikimit hapësinor treguna nivel të mesëm ose të lartë të grimcave kancerogjene PM10 në ajr.

Nivel të lartë të ndotjes kanë treguar stacionet në Rektorat dhe Milladinoc, kurse nivel të mesëm të ndotjes kanë treguar stacionet në Qendër, Karposh, Lisiçe, Gazi Babë, Tetovë, Veles, Koçan dhe Kumanovë./Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu