SHBA për të parën herë publikisht e akuzoi Rusinë për sulme kibernetike

Shtetet e Bashkuara për të parën herë publikisht e kanë akuzuar Rusinë për orkestrim të një vale të sulmeve kibernetike, kundër organizatave politike amerikane dhe zyrtarëve të lartë aktualë dhe të dikurshëm, me ç’rast Uashingtoni thotë se ishte synim “për përzierje në procesin zgjedhor në Shtetet e Bashkuara”.

Mëtutje në deklaratën e mbrëmshme të Zyrës së drejtorit të inteligjencës kombëtare dhe të Departamentit për siguri të brendshme, theksohet se është “e sigurt” se qeveria e Rusisë i ka “drejtuar” depërtimet në emailat e individëve dhe grupeve, përfshirë Komitetin Kombëtar Demokrat (DNC).

“Ne besojmë, bazuar në gjërësinë dhe ndjeshmërinë e këtyre përpjekjeve, se vetëm zyrtarët më të lartë të Rusisë kanë mundur t’i autorizojnë këto aktivitete”, thuhet në deklaratë. /REL


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu