BDI-ja gjatë kësaj fundjave do të vendos për koalicionin me LSDM-në

Opinioni në Maqedoni po pret epilogun përfundimtar të bisedimeve, ndërsa nga kryesia qendrore e BDI-së thonë se takimet e tyre do të vazhdojnë deri në fund të javës. Televizioni Telma njofton se BDI-ja po konsultohet me anëtarët e saj, OJQ, ekspertë dhe diplomatë të ndryshëm, ndërsa sipas tyre vendimin përfundimtar BDI-ja do ta sjell gjatë kësaj fundjave, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Po bëhet gjithë analizat brenda partisë, ata nuk rezultojnë me asnjë bombë atomike, bëhet fjalë për çështje konkrete që cilat kanë të bëjnë me interesat e shqiptarëve dhe të drejtat e tyre. Mendoj se çdo reagim i shpejtë, mund të ketë pasoja fatale. BDI-ja asnjëherë nuk ka qenë parti që ka shkaktuar probleme, por përkundrazi çdoherë i ka zgjidhur”, deklaroi sot Ali Ahmeti, në shënimin e 16 vjetorit të konfliktit të 2001.

Gjatë marrjes së vendimit BDI-ja do të jetë parsysh edhe mendimin e partive tjera shqiptare për ofertat e LSDM-së. Sipas disa informacioneve mbrëmë Ali Ahmeti është takuar me kryetarin e LR-PDSH-së, me të cilin ka diskutuar rreth ofertave të LSDM-së. Ai që refuzon takimin me Ali Ahmetin mbetet kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, të cilët kanë gjithashtu si parti janë shprehur se do ta mbështesin Zoran Zaevin me dhënien e nënshkrimeve që ai ta fitojë mandatin./Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu