Ballina Etiketimet Gjuha shqipe

Etiketim: gjuha shqipe

Yılmaz: Lënda e gjuhës shqipe, hap për avancimin miqësisë dhe vëllazërisë...

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë e Shqipërisë, Lindita Nikolla, është takuar në Izmir të Turqisë me ministrin turk të Arsimit, İsmet Yılmaz, me...

LSDM ka hartuar ligj për gjuhën shqipe, zbulon Taravari

Sekretari i përgjithshëm i LR-PDSH-së Arben Taravari, në emisionin debativ “Click plus” të TV21 të Shkupit, shpalosi një pjesë të dokumentit të Zoran Zaevit...

Gjuha shqipe në Zvicër, së shpejti do të mësohet në vend...

Në studimin më të ri të PISA-s, nxënësit zviceranë janë klasifikuar si të dobët për nga cilësia e leximit. Për të luftuar këtë dobësi,...

Përveç Gjuhës Shqipe, Ziadin Sela kërkon edhe postin e Kryetarit të...

Ziadin Sela, deputet dhe njëri nga krerët e Aleancës për Shqiptarët iu drejtua sot në lidhje direkte të gjithë shqiptarëve. Ai shprehur falënderimet për...

Hapen klasat e para në gjuhën shqipe në Çamëri

Kryetarja e LMSHG-së Anila Kila jep një lajm të gëzuar për fëmijët shqiptarë në Artë dhe Atikë. Në këto dy qytete, tashmë klasat për mësimin...

Gjuha shqipe një nga temat më të debatuara edhe në kampin...

Zyrtarizimi i plotë i gjuhës shqipe vazhdon të jetë pika më e nxehtë e fushatës zgjedhore. Kreu i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski i cili...

Shënohet Dita e Alfabetit Shqip në Manastir

Shqiptarët e Maqedonisë shënojnë sot Ditën e Alfabetit Shqip. Në këtë ditë, në vitin 1908, intelektualët shqiptarë nga Ballkani unifikuan alfabetin e gjuhës shqipe në...

Gross: shqipja të mësohet edhe nga maqedonasit (VIDEO)

Ish politikani zviceran Andreas Gross ka thënë se maqedonasit duhet të mësojnë gjuhën shqipe. Sipas Gross Maqedonia duhet të ndërojë kushtetutën duke barazuar gjuhën shqipe...

Deputetët shqiptarë na lanë pa lektorë, gjuha shqipe mbetet skandaloze

Tekstet shkollore në gjuhën shqipe të botuara me gabime të ndryshme, si edhe mbishkrimet e ndryshme nëpër institucione e rrugë, mes tjerash, janë rezultat...

LSDM-ja rikthenë tabelën në gjuhën shqipe së bashku me flamurin shqiptar...

Rishfaqet tabela dygjuhësore në Çair, të cilën Komiteti komunal i LSDM-së vendosi ta largojë vetëm disa ditë pas vendosjes së saj, përcjell Telegrafi Maqedoni. Prej...

Lajmet e fundit